2012 m. vasario 16 d., ketvirtadienis

Žaliosios arbatos savybės


Žaliosios arbatos savybės Rytų šalyse žinomos tūkstantmečiais. Šiandien moksliniai tyrimai dar sykį patvirtina teigiamą žaliosios arbatos poveikį žmogaus organizmui.

Žalioji arbata pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis ir yra 20 kartų stipresnis antioksidantas nei vitaminas E. Antioksidantai saugo ląsteles nuo ardomojo laisvųjų radikalų poveikio, todėl atitolina senėjimą, mažina vėžinių, širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Tyrimų metu pastebėta, kad tose šalyse, kur vartojama daug žaliosios arbatos, vėžinės ligos kur kas retesnės.

Be to:

  • Žalioji arbata spartina medžiagų apykaitą bei riebalų metabolizmą, gali padėti besilaikantiems dietos.
  • Žalioji arbata pasižymi tonizuojamuoju poveikiu, padeda susikaupti, mažina nuovargį, gerina fizinę ir protinę veiklą.

Teigiamą arbatos poveikį sukelia joje esantys polifenoliai. Polifenolių kiekis žaliojoje arbatoje priklauso nuo jos auginimo, apdorojimo, laikymo, tinkamo paruošimo ir kitų faktorių. Žaliosios arbatos lapuose randama 8–12 % polifenolių.

Tyrimais patvirtinta, kad žaliosios arbatos gėrimas labai naudingas skundžiantis šiomis ligomis ir negalavimais (arba norint jų išvengti):

- vėžiu

- reumatiniu artritu

- aukštu cholesterolio lygiu

- širdies ligomis

- infekcija

- nusilpusia imunine sistema

Teigiamam poveikiui pasiekti rekomenduojama išgerti vidutiniškai 10 puodelių žaliosios arbatos per dieną! Tiek pat veikliųjų medžiagų yra 2–3 kapsulėse standartizuoto TP75* žaliosios arbatos ekstrakto. Vartodami standartizuotą ekstraktą tiksliai žinote vertingųjų polifenolių kiekį, kurie lemia žaliosios arbatos poveikį.

Kaip paruošti žaliąją arbatą

Paruošti puodelį puikios žaliosios arbatos nėra lengva. Jei ji bus ruošiama netinkamai, naudingieji polifenoliai gali smarkiai pagadinti skonį. Geriausiai ją virti vadovaujantis ant pakuotės surašytais patarimais, tačiau yra ir bendrų taisyklių:

· 1 puodeliui arbatos reikia 1 arbatos maišelio arba 2-4 g arbatos lapelių.

· Į arbatinuką įpilkite šalto vandens ir palaukite, kol užvirs.

· Kai vanduo užvirs, išjunkite arbatinuką ir 3 minutes jo neatidarykite.

· Tada maišelį ar birią arbatą užpilkite vandeniu. Palaukite 3 minutes, kol pritrauks.

· Dar 3 minutes palaukite, kol truputį atvės.

Kiek arbatos galima gerti?


Kai kurie žmonės bijo gerti arbatą dėl joje esančio kofeino, nes jog gali atsirasti nemiga, širdies plakimas, irzlumas.
Kiek ir kokio stiprumo arbatos galima gerti priklauso nuo tradicijų, klimato, maisto bei individualių žmogaus savybių. Rytuose, kur labai senos arbatos gėrimo tradicijos, geriama stipri arbata iš mažų puodelių skanaujant ir mėgaujantis jos aromatu. Vidutinė sausos arbatos dozė dienai – 10 gramų. Normaliai plikant tai sudaro 3-4 puodelius per dieną. Kitose šalyse normos gerokai skiriasi. Švedijoje – 12, Japonijoje, Kinijoje ir Anglijoje – 25-30 g, o Indijoje – 44,5 g. Tačiau mums įprasta maksimali arbatos dienos dozė – 15 g, o žaliosios – 20 g. Šiame arbatžolių kiekyje yra apie 0,2-0,3 g kofeino. Viename vidutinio stiprumo arbatos puodelyje yra apie 0,05 g kofeino. Iš vieno arbatos šaukštelio sausų arbatžolių į plikinį pereina apie 0,05-0,1 g kofeino. Arbatinis (nepilnas) šaukštelis arbatos sveria 1,5-2 g, o valgomasis - 5 g.
Netinka gerti stiprios arbatos nakčiai bei žmonėms, kurie serga glaukoma, podagra, lėtiniu gastritu su padidėjusiu rūgštingumu ar opalige.

Arbatą galima gerti tris kartus per dieną: ryte, vidurdienį po stiprių pusryčių ar pietų ir dieną po miego. Tačiau ją reikėtų atsargiai gerti vakare ar prieš pat miegą. Nuo labai stiprios arbatos (10 g ir stipresnės) sunku užmigti. Kalbant apie žalingą arbatos poveikį reikia prisiminti dar vieną priežastį, dėl kurios arbata visai organizmo neveiks arba sukels nepageidaujamus reiškinius. Tai plikymo būdas, kai plikant arbatą nesilaikoma optimalių arbatos proporcijų ir naudojimo normų. Nepatartina gerti daug stiprios arbatos, nes šiuo atveju neigiamai veikia ne arbata, o didelis skysčių kiekis (arbata šiuo atveju tėra tik silpnas dažas).


Būtų labai įdomu sužinoti kiek ir kokios arbatos išgeriate Jūs? :)

8 komentarai:

  1. man labiausiai patinka vaisine arbata, na o geriu istikruju tai gan retokai, man ji kaip silumos priemone :D Na o kokias arbatas galetumete pasiulyti isbandyti atsigerti?:)

    AtsakytiPanaikinti
  2. jei nori susilti tai i arbata romo isipilk!!!!

    AtsakytiPanaikinti
  3. skaniausia vaisine arbata :) bet sveika ir skanu citrinos arbata su medumi, ypac tokiu oru :)

    AtsakytiPanaikinti
  4. skaniausia juoda arbateele :) mmm skanu :)

    AtsakytiPanaikinti